دنیای علم
دنیای علم

دنیای علم

@Sinces

چین قصد دارد سال آینده میلادی یک ماموریت خورشیدی انجام دهد و با ارسال کاوشگری به ارتفاع ۷۲۰ کیلومتری زمین فعالیت های این ستاره را رصد کند.
به گزارش مهر به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، چین تصمیم دارد سال آینده نخستین مأموریت خورشیدی خود را انجام دهد.
کاوشگر خورشیدی این کشور ASO-Sنام دارد و قرار است در نیمه نخست ۲۰۲۲ میلادی به فضا پرتاب شود تا به مدت حداقل ۴ سال در ارتفاع ۷۲۰ کیلومتری زمین، به طور ۲۴ ساعته خورشید را رصد کند.
کاوشگر مذکور حامل یک ردیاب مغناطیسی، تلسکوپ خورشیدی و دوربین اشعه ایکس خواهد بود تا میدان‌های مغناطیسی خورشید و فعالیت‌های طوفانی آن را ردیابی کند. به گفته گان ویکون محقق ارشد این طرح ابزارهای مذکور برای پیش بینی آب و هوای فضایی اهمیت زیادی دارند.
کاوشگر مذکور طوفان‌های خورشیدی را حداقل ۴۰ ساعت قبل از آغاز، پیش بینی می‌کند و به این ترتیب امکان هشدار زودهنگام فراهم خواهد شد.
محققان تخمین می‌زنند فعالیت‌های خورشیدی به زودی یک چرخه ۱۱ ساله را آغاز می‌کند و در ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ میلادی به اوج خود می‌رسد. در همین راستا چین تصمیم دارد سوابقی دقیق از این فعالیت‌ها فراهم کند.
پیش بینی می‌شود این مأموریت عدم فعالیت چین در این حوزه را برطرف کند.#فناوری
#علم
#سیمون

گروهی از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و هاروارد ادعا می‌کنند تراشه‌های رایانه‌ای خاص آن‌ها به ربات‌ها کمک می‌کند تا توانایی فیزیکی بالای خود را با در نظر گرفتن طرح دقیق فیزیک ماشین آلات دریابند؛ همان کاری که مغز انسان انجام می‌دهد.
سابرینا نیومن(Sabrina Neuman) ، محقق ارشد آزمایشگاه علوم رایانه‌ای و هوش مصنوعی موسسه فناوری ماساچوست می‌گوید: "موتورها سریع و قدرتمند هستند" این چیزی است که در ذهن یک ربات می‌گذرد.
با در نظر گرفتن تنظیمات سخت افزاری ربات‌ها مثل طرح فیزیکی و توانایی تشخیص آن‌ها، این تراشه‌ها به ربات‌های انسان نما کمک می‌کنند تا تعاملی طبیعی‌تر با انسان‌ها داشته باشند و فعالیت‌هایی که پیش از این ممکن نبود را انجام دهند.
دکتر نیومن می‌گوید: این ربات‌ها می‌توانند در بیمارستان‌ها به عنوان کادر درمان نیز برای بیماری‌هایی که بسیار واگیردار هستند مورد استفاده قرار گیرند.
برایان پلانچر(Brian Plancher) از دانشگاه هاروارد و از نویسندگان مقاله می‌گوید: برای اینکه ربات‌ها در چنین زمینه‌هایی مورد استفاده قرار گیرند و در محیط‌های پویای اطراف انسان‌ها فعالیت کنند باید بتوانند خیلی سریع فکر کنند و واکنش نشان بدهند. الگوریتم‌های کنونی نمی‌توانند بر روی سخت افزار واحدهای پردازش مرکزی(CPU) موجود اجرا شوند.
ایده این تراشه‌های به خصوص که برای یک سخت افزار خاص طراحی شده‌اند جدید نیست، آیفون در حال حاضر از آنها استفاده می‌کند اما در حال حاضر ربات‌های مدرن به تراشه‌های استاندارد سخت افزاری برای عملکرد نیاز دارند.
این رویکرد جدید که محاسبات روبومورفیک(robomorphic) نامیده می‌شود، به دکتر نیومن و تیمش اجازه داد تراشه‌ای طراحی کنند که عملکرد آن هشت برابر سریع‌تر از پردازنده مرکزی معمولی باشد به رغم آن که ریزپردازنده کندتری دارد.
دکتر نیومن می‌گوید: نتایج من را هیجان زده کرده است. حتی اگر تراشه ما سرعت ریزپردازنده کمتری داشته باشد ما این موضوع را با کارایی بالاتر آن جبران کرده‌ایم.
رابین دیتس(Robin Deits) مهندس شرکت بوستون داینامیکس(Boston Dynamics)می‌گوید: این نتایج فوق العاده است زیرا نشان می‌دهد چگونه از طراحی خاص مدار می‌توان برای سرعت بخشیدن به مولفه اصلی کنترل ربات استفاده کرد.
عملکرد نرم افزار ربات بسیار اهمیت دارد زیرا دنیای واقعی هیچ‌وقت منتظر نمی‌ماند تا ربات فکر کردنش را تمام کند.
#هوش_مصنوعی
#فناوری
#سیمون
#حمایت

image

حلزون‌های گوشتخوار

محققان در بخشهای دور افتاده استرالیا حلزونهای گوشتخوار عجیبی با رنگ صورتی براق کشف کردند. حلزون صورتی استرالیا که اخیرا کشف شده تا 20 سانتیمتر رشد می کند و همتایان گیاهخوار خود را شکار می کنند. این موجودات عجیب در کوهستان کاپوتار در نیوساوت ولز حدود 520 کیلومتر شمال غرب سیدنی زندگی می کنند.
به گزارش پارس ناز ساکنان محلی مشاهده این حلزونهای عجیب صورتی رنگ را پس از یک بارش شدید گزارش کردند، اما متخصصان طبقه بندی حیوانات هنوز تایید نکرده اند که این موجودات در رده حلزونهای Triboniophorus graeffi جای می گیرند.

image